Знаете ли Вие, че.........

. слънцето убива 60 хиляди човека годишно

«Слънчевото ултравиолетово излъчване всяка година взема 60 000 човешки живота», - така е написано в отчета на Световната Здравна организация. Ежегодно от злокачествен меланом умират 48 000 човека в света, еще 12 000 човека – от други разновидности на рака на кожата. В 90% от случаите тези онкологични заболявания са предизвикани оту ултравиолетовото излъчване на слънцето.
Съгласно данни на СЗО, слънчевата радиация също може и да предизвика сериозно изгаряне, ранно остаряване на кожата, катаракта, херпеси и други заболявания.
«Слънцето е необходимо на всички нас, но неговото излишество може да бъде опасно, а даже и смъртоносно – заявила диреторката на Департамента на СЗО по общественото здравеопазване и обкръжаваща среда Мария Нейра (Maria Neira). – За щастие заболяванията възникващи от въздействието на ултравиолетовите лъчи, в частност и злокачествените меланоми и другите разновидности на рака на кожата, практически на 100% могат да се предопвратят при използване на необходимите мерки за защита».

... високите мъже по-често страдат от аденом на простатата

Оказва се, че мъжете с висок ръст в по-голяма степен рискуват да се разболеят от доброкачествена хиперплазия на простатната жлеза. Claus G. Roehrborn и неговите колеги от медицинския център на Тексаския университет, изследвали 1200 ветерани от виетнамската война, за да изяснят, как влияе на развитието на аденома на простата такива фактори като ръст, артериално налягане, нивото на захарта и липидите в кръвта.
За 15 години у повече от половината участници в изследването се развил аденом на простатат. Медиците предполагат, че именно високите мъже са подложени в по-голяма степен към това заболяване. «Разбираемо е, че колкото е по-виско мъжа, толкова при него е по-голям обема на простатната жлеза – обясняват авторите – а колкото тя е по-голяма поначало, толкова по-силно тя се увеличава с времето». Те също така говорят, че като риск от развитие на аденом на простата оказва влияние и систоличното артериално налягане: колкото то е по-ниско, толкова е по-голяма вероятността от заболяване. А тази връзка между развитието на заболяването и показателите тегло и липиден, изследователите не могли да открият. Влиянието на нивото на кр. захар върху възникване на заболяването, съгласно резултатите, дори и да съществува, то е много незначително.


... при депресиите – мъжко лице

Съгласно статистиката половината от случаите на депресия при мъжете остава неразпозната. Сперед данни на американска статистика, мъжете страдащи от депресия извършват четири пъти по-често самоубийства от жените.
Проблемът за вярната диагностика на заболяването се заключва в това, че проявяването на депресията при мъжете не винаги съвпада със стандартните стереотипи. Някои представители на силния пол губят интерес към секса и свързват проблема с еректилна дисфункция, а някои напротив, започват да правят безразборни връзки. Някои мъже, сблъскващи се с депресията, се оплакват от хронична умора и снижаване на жизнената активност, а други за съжаление започват да живеят неразумно – злоупотребяват с алкохол и наркотици, превиават скоростта при шофиране, провокират конфликти. И вместо очакваната неувереност в себе си, депресията се проявява с гневно и агресивно отношение към околните.
Депресията дълго време се считаше за типчно женско заболяване,. Сега псилозите се опитват за разрушта тази грешна представа, насложена в обществото и да убедят страдащите от тази болест мъже да се обръщат за професионална помощ.
Изследване, проведено неотдавна от английската версия на списание Men’s Health, същио така потвърждават, че мъжете не умеят да се справят със стреса. Вместо това да търсят поддръжка или помощ при лекарите и другите специалисти, 32% от страдащите предпочитат да давят своите преживявания в алкохол. Съгласно резултатите от изследвания, за представителите на силния пол съществуват четири основни причини за стреса : първата по пагубност на въздействието е работата (48%), след това следват финансовите проблеми (44%), чувство на «подтиснатост» (27%) и проблеми във взаимоотношенията (25%). Учените, също така добавят, че една от основните причини за състоянието на подтиснатост при съвременния мъж – това е снижение на нивото в кръвта на тестостерона- това е основният мъжки хормон, влияещ едва ли не на всички процеси в мъжкия организъм.
Нормално нивото на тестостерон се повишава до 25-30 години, а след това бално се снижава. Едновременно, съгласно новите данни, средното ниво на този хормон в кръвта на съвременния мъж е значително по-ниско от това на неговия родственик пред 20 години. Причината за тази тенденция не е ясна, но последиците са опасни, защото тестостерона участва в поддържане на мускулната и костната маса, а неговия недостик довежда од различни нарушения, включтелно и снижаване на сексуалното желание и захарен диабет.

... Излишните килограми са опасни за мъжете

Излишните килограми се оказват проблем номер едно в много развити страни. Необръщайки внимание на пропагандата за здравословен начин на живот, процента на «закръглените» граждани продължава да расте – както при жените, така и при мъжете. Както се оказва при последните това има значително по-лоши последици. Немски учени от Hospital Reinier de Graaf Groep изяснили, че при пълните мъже запасът от жизнени сили, издръжливостта и способността да преработват въглеводородите са по-ниски отколкото при жените.
Като цяло при хората с излишно тегло, независимо от пол, риска да се разболеят от диабет от втори тип е 8 пъти по-голям отколкото при останалите. Но мъжете попадат в зоната на риска значително по-бързо от жените. Издръжливостта на представителите на слабия пол, притежващи излишни килограми, по време на физически натоварвания, учените обясняват с по-особеното разпределене на мастните отлагания: ако при тежите те се натрупват н долната част на тялато (бедра, ханш, корем), то при мъжете – в горната. За жените това е по-скоро естествено натрупване на мазнини и нейното тяло е приспособено към такова «складиране» за изсносване и изхранване на потомството. За мъжете излишъкът от мазнини, от гледна точка на природната целесъобразност, не е нужна и тяхното натрупване в тялото довежда од нарушение на обмяната на веществата, развитие на заболявания на белия дроб и сърдечно-съдовата система.

... жените, страдащи от безсъние, бързо дебелеят

Жените, чийто нощен сън е про-малко от общоприетите норми, често страдат от излишни килограми или затлъстяване. Излишните килограми се натрупват дори и по-малък обем на храна – до такива изводи са стигнали американските учени по ръководството на Санджая Пателя. Те проследили състоянието на организма на 70 000 жени на средна възраст, които фиксирали своите килограми на всеки две години в продължение на 16 години назад.
Изяснило се, че през това време жените, които спяли пет и по-малко часове за денонощието, добавяли към теглото си 15 кг и повече, 32% по-често от другите. Освен това, при тази група жени при 15% по-често е възниквало затлъстяване.
Данни за това, че недостига на сън довежда до затлъстяване са се появили и по-рано при проведено изследване на учените от Университета на Западния резервен район, което се явява и най-мащабното в тази абласт. Обикновено добавяне на килограмеи при недоспиващите си хора се свързва с това, че те ядат повече от другите – но данните от гореспоменатото изследване опровергават това мнение. «В действителност, те ядат значително по-малко», - заявил ръководителя на експеримента Санджай Пател. – «Това свидетелства за това, че апетитът и диетата не оказват влияние при добавяне на килограми, при жени които малко спят».
За съжаление, точната причина, поради която недоспиването се отразява на увеличението на килограмите, все още остава неизяснена. Учените предполагат, че продължителността на съня влияе на скоростта на метаболизма: при недоспиване обмяната на веществата се забавя и калориите се изгарят бавно. Другата възможна причина – снижаване на нивото на физическата активност. Недоспалия си човек предпочита повече да седи, не да стои или да се движи, затова в неговия организъм изгарят по-малко калории».

... женската кожа остарява по-рано от мъжката

Изследователи от университета Фридрих Шилер в Йена и института Фраунгофер в Сант-Ингберт доказали, че женската кожа старее забележимо по-рано от мъжката под действието на слънчевите лъчи. Тези изводи се базират на използването на нова експериментална техника – облъчване на дълбоките слоеве кожа с лазерни импулси. Благодарение на съвременните технологии е станало очевидно, че подкожния колаген и еластин, дегенерацията на коит одовежда до образуването на бръчки и загубата на гладката кожа, изчезват при жените по-бързо отколкото при мъжете.
Еластин и колаген – това са белтъци от които се състоят влакната на съединителната тъкан и опорните елементи на кожата. В младостта в човешкия организъм се систезират по-големи количества колаген, но с възрастта такава способност за синтез се губи. Нов, нехирургичен метод за изследване за пръв път е дал възможност на учените-козметолози да изучат процесите на стареене на кожата, различните кожни белези и техните подследствия.

... за 10 години от болест са си отишли 380 милиона човека

В поредният доклад на СЗО е била направена неутешителна прогноза: в течение на последното десетилете от хронични заболявания са починали 380 милиона човека в света. Първите места в «черния» спискък заемат сърдечно-съдовите заболявания, рак и диабет. Експертите на СЗО предупреждават, че особено големи загуби поради хронични заболявания ще понесат хората от най-гъсто населените държави. Така напр. в Китай, по техни разчети за следващите 10 години за лечение на пациенти със сърдечно-съдови заболявания, инсулти и диабен, ще бъдат похарчети 558 милиарда долара. Русия по същата тази причина ще загуби 303 милиарда, а Индия – 236 милиарда.
При това в болшинството от развитите страни изкоренаването на основните причини за хроничните заболявания вече видимо е съкратило показателите за смъртност сред населението. Напр. - в Канада, Австралия, Великобритания и САЩ за последните 30 години броя на смъртните случай от сърд-съдови заболявания са намалени със 70%.
Учените потвърждават, че около 35 милиона смъртни случаи е възможно да се избегнат, благодарение на грамотната профилактика и премахване на основните рискови фактори, към които се отнася неправилното хранене, пушенето и недостатъка на физическа активност.

... мастната киселина омега-3 снижава риска от остър коронарен синдром

Доктор William Harris (Университета Южна Дакота, САЩ) и неговите колеги от Университета Мисури - Канзас Сити, измерили нивото на полиненаситените мастни киселини омега-3 в кръвта на 94 пациенти, на възраст около 40 години с остър коронарен синдром и при същото количество хора на аналогична възраст от група за контрол. Изяснило се, че нивото на полиненаситената мастна киселина(ПНМК) омега-3 в първата група било почти на 30% по-ниско от това в контролната. Учените направили извод, че ниското ниво на тези ПНМК вероятно може да се разглежда като независим «маркер» на риск от остър коронарен синдром – при пациенти на средна възраст. Към ниското ниво на ПНМК имат отношение такива фактори като пушене, понижено съдържание на липопротеини с висока плътност.
Италиански учени на свой ред доказали: при допълнително постъпление на ПНМК в организма на пациенти със сърдечна недостатъчност, тяхната сърдечно-съдова система започва по-добре да се адаптира към ежедневните физически натоварвания.

... фолиевата киселина е полезна за застаряващия мозък

Повишеното потребление на фолиева киселина (витамин В9) помага да се съхранят умствените способности при настъпване на старостта, предполагат холандски учени. Отчета от техните изследвания, продължили 3 години, е публикуван в списание «Lancet».
В него ее казва, че мъжете и жените на възраст 50-70 години, които редовно приемат допълнително количество фолиева киселина в състава на биологично активни добавки, имат интелектуално ниво, характерно за хората с 5 години по-млади от тях. В изследванията са взели участие 818 доброволци, част от които постоянно са приемали капсули с фолиева киселина, другите са получавала вместо това вещество плацебо - “празни капсулки”. Направените тестове на съобразителността и възможностите на паметта нагледно показали, че представтелите на първата група в по-голяма степен са успели да съхранаят умствените способности, които както е известно намаляват със стареенето. Освен това, у тези които получаваха витамин В9, учените са отчели понижение на нивото на хомоцистеина – това е вещество, провокиращо риска от сърдечно-съдови заболявания и деменция (оглупяване).

... и възпрепятства развитието на рака на гръкляна (ларингса)

Фолиевата киселина може също така да предизвика и частичен или пълен регрес на левкоплаки на гръкляна – това е предраково състояние. Това откритие принадлежи на учените от Католическия университет Свято Сърце (Universita Cattolica del Sacro Cuore), провели изследване с участието на 43 болни. При всеки пациент били диагностицирани единични или множествени болестни петна, разположени върху лигавицата на гръкляна. Това заболяване – левкоплакия, поразява предимно пушачите, в повечето от случаите преминава в рак на гръкляна.
В течение на половин година болните са приемали таблетки с фолиева киселина – по 5 мг 3 пъти на ден. За 31 от пациентите тази терапия се оказала ефективна – свидетелстват ръководителите на ииследването Джовани Алмадори (Giovanni Almadori). При това при 19 болни се наблюдава частичен регрес на заболеването – размерът на петната е намалял повече от два пъти, а в 12 от случаите има пълно излекуване на заболяване : признаци за левкоплакия отсъствали.
В днешо време учениет се готвят за мащабно изследване, в хода на което ще бъде направена оценка на способността на фолиевата киселина да предотвратява развитието на рака на главата и шията при блони, прекарали операция за отделяне на туморни образувания от гръкляна.

... хромът спасява от скука и преяждане

Съгласно резултатите от изследвания, публикувани в един от броевете на «Journal of Psychiatric Practice», биологично активните добавки, които съдържат хром, могат да облекчат състоянието на болните с атипична депресия. Известно е, че депресивните състояния, като правило, се съпровождат с патологично желание за употреба на въглехидрати, а хромът по мнение на учените , влияе положително на чувствителността към инсулина.
В хода на изследоването, продължило 8 седмици, 113 амбулаторни пациенти на възраст около 40 и повече години, страдащи от атипична депресия, ежедневно получавали 600 мкг хром. Това дало позитивно отношение към патологичното разтройство на апетита: при болните видимо намаля желанието за въглехидратна храна, нормализира се либидото.
Сега в целия свят учените отделят повишено внимание на не по-малко важният въпрос за състоянието на здравето на хората, страдащи от диабет, или на тези предразположени към това заболяване.

... екстракт от пелин помага при профилактиката на рака на гърдата

Екстракт от пелин притежава способност избирателно да унищожава злокачествените клетки затова може да се приема като профилактика на рака на гърдата – до такива изводи са стигнали учените от различни страни.
Болшинството туморни клетки се нуждаят от голямо количество желязо за поддържане на активното им делене. Повърхността на тези клетки е осеяна с рецептори, обезпечаващи постъпването на желязо вътре в клетките. Артемизин – това активно вещество от пелин притежава способността да открива и убива такива клетки.
По време на опити, това са потвърдили изследователи от Вашингтонския университет. Те дали на опитни мишки диметилбензантрацен – вещество, предизвикващо множествен рак на гърдата. Животните били разделени на две групи, едната от които получавала храна със съдържание на 0,02% артемизин. След 40 седмици при мишките, които не получават добавки, ракът се развил в 96% от случаите, в другата група заболяването възникнало при 57%. В същото време ракът при животните от експерименталната група е бил значително по-малък, отколкото в контролираната група и не така многочислен.
Профилактичният ефект на артемизина може да се обясни с неговата способност да разпознава предраковите клетки, характеризиращи се с повишената употреба на желязо или да лиши раковите клетки от способността им да формират съдова мрежа, необходима за тяхното развитие.

... богата на магнезий диета укрепва костите

Доктор Кетрин М. Ридер и нейни колеги от Университета в Щата Тенеси (Мемфис) провели анкета на повече от 2 хиляди мъже и жени на възраст между 70 и 79 години, относно количеството на употребявания с храната магнезий. Смята се, че от компонентите, съставляващи костната тъкан, този микроелемент е най-малко изучен.
След определяне на плътността на костната тъкан било обявено, че всеки 100 мг магнезии, добавени към обичайната диета, увеличават плътността на костите с 2%. «Внасяйки корекция в своята диета и употребявайки повече магнезии, може да се намали риска от остеопороза.», - това са изводите на учените, публикували своето изследване в «Journal of the American Geriatrics Society». Съгласно статистиката, от това заболяване страдат всяка трета жена на възраст 60-70 години и две трети от жените на 80 и повече години. Затова препоръчваната ежедневната доза на магнезии в тази възрастова група представлява 320 мг за жени и 420 мг за мъже.

... витамин D е необходим за здравето на дихателната система

Новозеландски учени – сътрудници на Окландския университет, провели специално изследване на тема: влиянието на витамин D върху работата на дихателната система. Резултатите от тяхната работа били публикувани в списание «Chest». Те говорят, че при хората с достатъчно съдържание на витамина D в кръвта се наблюдава повишен обем на вдишания въздух и те изпитвам значително по-малко затруднение при вдишване, отколкото при тези у които нивото на витамина е близък към средносстатичтическите норми или по-ниско от тях.
В своята работа новозеландските учени използвали също така данни от медицински изследвания на 14 000 американци, събрани от Департамента на Здравеопазването на СА Щ от 1988 до 1994 година. Връзката между нивото на витамин D и състоянието на дихателната система била видима при хората по-възрастни от 60 години и при пушачите.
Координаторът на изследователския проект Питер Блек отбелязал, че конкретни механизми на благотворното въздейсвие на витамиа върху дишането до този момент остават неизвестни, но в същото време той не изключва, че диетатта предполагаша повишено съдържание на витамин D, може да стане ефективно средство за възстановяване на нормалното ниво на дишането при болни от респираторни заболявания.
Голяма част от витамин D човешкият организъм изработва под въздействието на слънчевите лъчи, в същото време значително количество от това вещество се съдържа в някои продукти, а може да постъпи в организма и с биологично активни добавки.
... съществува пряка връзка между типа характер и риска от сърдечно-съдови заболявания
Изследванията на учените от целия свят потвърждават разпространеното мнение, че състоянието на психиката на човека има същото ключово значение за здравето на сърдечно-съдовата система, къкто диетата, физическите упражнения и външните стресови фактори.
Професор по медицинска психология от Тилбургския университет (Холандия) провел научен експеримент с участието на пациенти от сърдечното отделение, а също и с болни, страдащи от хипертония, сърдечна недостатъчност, аритмия, артериални заболявания. На ученият му се удало да отдели пациентите по разновидности (той ги отнесъл към група D), които са склонни към формиране на хроничен стрес. Хората от този тип се отличават с «негативна възбудимост», склонни са да изпитват негативни емоции, безспокойство, тъга, стават песимисти. При това те предпочитат да сдържат емоциите си , стават потайни и развиват ниско самочувствие. Ученият потвърждава: «Важно е именно съчетанието на негативната възбудимост и социалния натиск. Човек може да бъдь много негативно възбудим, но ако той говори за това, което чувства, то той ще бъде способен да се справи с тпова и риска за неговото здраве не се увеличава. Ако пациентът със сърдечно-съдови заболявания се отнася към тип D, рискът от инфаркт или преждевременна смърт за него се повишава 4 пъти».
Отделянето на тип личности D се явява продължение на известна работа на психолози от 1960-70-те години, които свързали специфичните личностни характеристики със здравето. Амбициозните, целеустремените работохолици, били отнесени към тип A. Те, както казват учените, повече са склонни да изпитват стрес и за тях възниква риск от повишаване на кръвното налягане и заболявания на сърцето. Отнасящите се към тип В хора не са склонни към конкуренция, леко общуват и са приятни събеседници, не допринасят за особен риск за здравето. Тип C – надежндни хора, способни да преодоляват трудностите, които избягват конфликти ситуации, повлиявайки на своите чувства. За тях резултатите от изследването говорят за повишен риск от ракови заболявания.
«Ако вие се отнасяте към тип D и при това страдате от хронически заболявания, - предупреждава професор Деноллет, - на вас ще Ви бъде необходимо да се постараете да измените своето виждане за нещата, за да станете по-щастливи и да подобрите живота си».

... хроничното недоспиване нарушава състоянието на нервните клетки

Дългото лишаване от сън възпрепятства размножението на нервните клетки в главния мозък, пишат американските учени. Проведеният от тях експеримент върху опитни мишки показал, че нарушаване на деленето на нервните клетки е свързано с повишение на нивото на т.н. «хормон на стреса». Учените от Принстънския университет изследвали мишки, лишени от сън за 72 часа. В резултат при животните значително се повишило нивото на хормона кортикостерон.
Освен това, при мишките било отбелязано съществено намаление на на броя на новите нервни клетки в областта на главния мозък, свързана с емоцията и паметта. . Снижението на нивото на кортикостерона довело до това, че нервните клетки в този център започнали да се делят с предишната скорост. Нормалният сън се възстановявал при опитните животни в продължение на седмица. При това за възстановяването на процесите на размножаване на нервните клетки е било необходимо два пъти повече време.
Авторите на изследването, публикувано в «Proceedings of the National Academy of Sciences», отбелязват, че ролята на деленето на нервните клетки в сформирането на мозъка до този момент не е известна, получените от тях данни говорят за това, че причинатга за умствените способности на човека при дълго недоспиване – может да доведе до нарушение на неврогенезата в някои отдели на мозъка.
Коментирайки за ВВС изследване на американски колеги, британския експерт по проблемите на съня доктор Неил Стенли отбелязал, че тези резултати не бива да се прилагат направо към човека, доколкото хората като правило не им се налага да живеят без сън толкова дълго време. По мнение на доктора Стенли, би било интересно да узнаем, оказва ли частичната загуба на сън - когато на човек му се налага ежедневно да спи по-малко, отколкото е необходимо - сходно въздействие върху нервните клетки.

... депресията ускорява развитието на атеросклероза

Соматичните прояви на депресия (умора, загуба на апетит и т.н.) негативно влияят на състоянието на съдовете и способстват за развитието на атеросклеротични артерии. Група учени от Индианаполис изследвали мъже и жени (324 човека), чиято средна възраст била 60,6 години. Наблюдението продължило три години. В резултат медиците могли да потвърдят, че депресията даже и от лека и средна тежест, ускоряват развитието на атеросклерозата. В този смисъл, след анализа на данните станало ясно, че именно соматичните симптоми на депресия влияят на състоянието на съдовете. «Депресията довежда до различни физиологични изменения, в това число, влияе и върху отслабване на имунната систем. Вероятно, една от причините на негативното въздействие се намира именно в това», - казват авторите на изследването.
5% от участниците в експеримента приемали антидепресанти (селективни инхибитори за обратен захват на серотонина, СИОЗС). Било доказано, че при тези пациенти атеросклерозата се развивала по-бавно. При това групата пациенти, приемащи антиоксиданти е достатъчно голяма, за да може да се говори за възможности за приемане на СИОЗС за спиране на развитието на атеросклерозата. «Изучавайки влиянието на негативните емоции върху здрвето, ние можем да поканим хора, намиращи се в рискова та група и да им предложим психологическа помощ или медикаментозно лечение. Тези знания ще ни помогнат за създаване на по-ефективен и целенасочен метод за лечение.», – казва в заключение Jesse C. Stewart.

... и способства за задълбочаване на очните болести

Хроничната депресия се явявя един от факторите, провокиращи развитието на възрастови изменения на зрението. Към такъв извод са достигнали учените от Университета Томас Джеферсън (Филаделфия, САЩ), изучавайки влиянието на психогенните фактори по време на някои офталмологични заболявания.
В изследванията са взели участие 52 човека, на които по-рано е била поставена диагноза «възрастова макуларна дегенерация». Това заболяване се развива при отмиране на части от зрителните рецептори и се явява едно от най-разпространените възрастови изменения. При 33% от изследваните, едновременно с макуларна дегенерация е била изявена и хронична депресия. Именно при тях нарушенията на зрението се оказали особено тежки. Освен това, при повторно изследване след 6 месеца при тях е отбелязано най-бързо прогресиране на заболяването.
Механизмът на връзка между хроничното депресивно разпроство и възрастовите изменения на зрението за учените в момента не е достатъчно изяснено. Авторите предполагат,че в осовата й лежат два основни фактора. На първо място, хора намиращи се в депресивно състояне, по-рядко се обръщат към лекари и по-малко се интересуват от здравословното си състояние. Като следствие, много често те не приемат никакви мерки за корекция на зрението (не носят очила и т. н.), което довежда до бързото прогресиране на заболяването. На второ млясто, напълно възможно е депресията сама по себе си да въздейства на възрастовите изменения – няма основания да се смята, че тези процеси нямат психогенна основа.

страхът – предвестник на рака

Група американски учени направили , по техни собствени думи, поразително откритие, демонстрирайки наличие на връзка между чувството на страх и развитието на онкологичните заболявания. Това е резултат от техните експерименти, провеждани върху опитни мишки, описани в списание «Hormones and Behaviour».
Учените от университета Чикаго под ръководството на доктор Марта Макклинток изследвали група от 81 женски, от определен вид мишки, склонни към развитието на злокачествени новообразувания на гърдите и на хипофизата. Изучавана е готовността на всяко от животните (на възраст 20 дни) да свикнах с новата за тях, лишена от видима заплаха среда. Постепенно е определяна индивидуална степен на страх, който е упражняван върху всеки индивид. След това, когато мишките достигнали средната за тях възраст (390 дни), учените проверили, при колко от тях е започнало развитието на рака.
Изводите се оказали впечатляващи по убедителност. Заболяването е било изявено при 80% от «страхливите» животни и само при 38% при тези, които храбро свиквали с новата среда. Резултатите от новите изследвания позволяват дасе говори за наличие на значително по-дълбока, отколкото се е предполагало преди, връзка между особеностите на характера на човека и физиологическите процеси в организма, в това число и при развитие на рака. «Обаче при изследвания на хората е необходимо да се отчитат повече фундаменталните черти на характера и поведението им.», - счита д-р Макклинток.

Добре дошли

Приятно четене и разглеждане,и всеки да намери нещо полезно за себе си.